Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy zacytować przepisy Ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych:
Powyższy akt prawny w sposób dosyć jasny wskazuje więc, iż lojalność i dyskrecja jest prawnym obowiązkiem detektywa w trakcie realizacji zlecenia.
W praktyce tylko Sąd lub Prokuratura może zwolnić detektywa z obowiązku zachowania szczegółów zlecenia w tajemnicy. Oczywiście z takiego obowiązku może również zwolnić detektywa sam zleceniodawca. Czu jednak wszyscy detektywi stosują się do obowiązujących zasad?
Niestety jak w każdej innej grupie zawodowej, podobnie i w przypadku środowiska związanego z detektywistyką zdarzają się tak zwane „czarne owce”. Może niezbyt częstym, ale jednak spotykanym zjawiskiem na polu usług detektywistycznych jest bezprawne i nielojalne sprzedawanie uzyskanych informacji czy uzyskanego materiału stronie, której te materiały dotyczą.
Wyobraźmy sobie sytuację zdrady małżeńskiej w której stroną zdradzającą jest dobrze zarabiający małżonek, a zleceniodawcą nieco mniej majętna żona. Wynajęty przez Nią prywatny detektyw uzyskuje materiał foto/wideo bezsprzecznie potwierdzający zdradę małżonka. Czy ten małżonek zdając sobie sprawę z dużego ryzyka orzeczenia w Sądzie jego winy, a co za tym idzie uzyskania w tym samym Sądzie niekorzystnych dla siebie rozstrzygnięć finansowych, nie będzie zainteresowany „odkupieniem” od detektywa wspomnianego materiału i „zakneblowaniem” mu ust za pomocą gratyfikacji finansowych?
Opisana powyżej sytuacja w sposób najlepszy obrazuje, jak ważnymi elementami w pracy detektywa są jego dyskrecja oraz lojalność i uczciwość względem zleceniodawcy. Wynajęcie detektywa pozbawionego takich cech jest więc bezcelowe, i może narazić klienta wyłącznie na straty finansowe.
Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych firm detektywistycznych!
Poprzedni post
← Na czym polega wywiad gospodarczy?Następny post
Ile kosztuje wynajęcie prywatnego detektywa? →