Dzieci a uzależnienia i inne niebezpieczeństwa – ochrona dziecka

Dzieci to z całą pewnością największy skarb i majątek każdego rodzica. Poświęcimy wiele, aby uchronić je przed każdym niebezpieczeństwem. Zastanówmy się więc co można zrobić, aby nasza opieka była jeszcze bardziej skuteczna?

Najczęstsze niebezpieczeństwa czyhające na nasze dzieci

Bez wątpienia najczęstszymi niebezpieczeństwami dla naszych pociech są w chwili obecnej różnego rodzaju uzależnienia. Od bardziej popularnych jak narkotyki, dopalacze, alkohol po mniej znane jak hazard, wszystkie mogą sprawić nam rodzicom poważne problemy, a naszym pociechom z całą pewnością nie ułatwią startu w dorosłe życie. Jak im zapobiec? Jak je rozpoznać? Nie ma chyba uniwersalnych odpowiedzi na takie pytania. Z reguły uzależnienie dziecka jest konsekwencją obracania się w złym towarzystwie i nawiązywania niewłaściwych kontaktów. Czy jednak jako rodzice mamy wpływ na formę tych kontaktów i ich kierunek?

Uzależnienia a bunt młodzieńczy

W przypadku dziecka które jest nastolatkiem z reguły nie jesteśmy w stanie spowodować zmiany środowiska w jakim obraca się nasza pociecha. Pamiętajmy też, że jest to czas tak zwanego „buntu młodzieńczego” a to już całkowicie komplikuje i utrudnia właściwą identyfikacje pojawiających się problemów. Nie jesteśmy często w stanie stwierdzić początkowo, czy irracjonalne zachowanie Naszego dziecka wynika z uzależnienia, czy też tylko jest krótkotrwałym problemem wynikającym z wpływu rówieśników i buntu młodzieńczego. Oczywiście wszystkie te pytania znikają w chwili kiedy uzależnienie przechodzi w tryb zaawansowany. Kiedy zaczynają się kradzieże w domu i poza nim, poszukiwanie pieniędzy na narkotyki czy dopalacze a także agresja słowna i fizyczna, bez wątpliwości rozpoznamy istniejący problem. Niestety wtedy może być już za późno na podjęcie odpowiednich działań. Uzależnienie od narkotyków potrafi szybko zabić, a bardzo często również po wejściu w tryb zaawansowany jest zjawiskiem nie do odwrócenia. Nie można jednak liczyć na to, że dziecko samo poinformuje Nas o swoim problemie. Najczęściej Nasz podopieczny w ogóle nie identyfikuje tego problemu w kategorii uzależnienia i ukrywa go. 

Sekty w życiu młodych ludzi

Czy to jednak wszystkie niebezpieczeństwa zagrażające naszej młodzieży? Oczywiście że nie. Młody człowiek w wieku kilkunastu lat, nie posiadając jeszcze odpowiedniego doświadczenia życiowego jest przekonany, że wie prawie wszystko i doskonale poradzi sobie w otaczającej go rzeczywistości. Mało tego, z reguły jest pewien, że z racji młodego wieku i nabywania wiedzy teraźniejszej/nowoczesnej, jest sporo mądrzejszy i rozsądniejszy od swoich nadszarpniętych już czasem i staromodnych rodziców bądź opiekunów prawnych. Staje się przez to idealnym materiałem dla podejrzanych grup wyznaniowych, sekt religijnych czy też tylko podszywających się pod takie organizacje oszustów. Osoby zajmujące się naborem do tego typu niebezpiecznych i podejrzanych grup są z reguły mistrzami prowadzenia rozmów kierunkowych. Bez problemu nakłonią niedoświadczonego jeszcze młodego człowieka do przystąpienia w szeregi tych podejrzanych społeczności. Potrafią w bardzo krótkim czasookresie rozmową przekonać co do słuszności swoich poglądów i racji. Posługując się językiem młodzieżowym można stwierdzić, iż w manipulowaniu ludźmi posiadają poziom ekspert. Niestety najczęściej prawdziwy cel takich zabiegów to cel finansowy. Zmanipulowany młody człowiek zaczyna na potrzeby nowego środowiska zbierać, pożyczać i kraść pieniądze. Przekonany jednak o słuszności swojego postępowania, nie poinformuje Was o zaistniałej sytuacji. 

Dzieci a niebezpieczeństwa związane z dewiacjami seksualnymi

Najbardziej chyba brudnym i najbardziej piętnowanym przez społeczeństwo niebezpieczeństwem czyhającym na Nasze potomstwo jest niestety pedofilia. Wszyscy solidarnie z całą pewnością życzyli byśmy sobie, aby zjawisko to całkowicie wymarło na naszej planecie. Niestety jest to niemożliwe, a zagrożenie pedofilią jest dalej całkiem realne. Osoby o skłonnościach pedofilskich skutecznie ukrywają się i kamuflują. W efekcie tego często dowiadujemy się z mediów, iż pedofilem okazał się ktoś z bliskiej rodziny, czy też z bliskich znajomych poszkodowanego. Najgorsze jednak i zasługujące na wyjątkowe potępienie są jednak przypadki dopuszczania się czynów pedofilskich w dłuższym czasookresie wobec tego samego pokrzywdzonego. Nierzadkie są przypadki zastraszania dziecka przez pedofila. Wykorzystując strach nieletniego, pedofil bezkarnie zmusza go do określonych zachowań. Jednocześnie powodowany właśnie tym strachem i bezradnością pokrzywdzony, nie informuje o niczym prawnych opiekunów czy też organów powołanych do ścigania.

Jak się zachować w przypadku problemów z dzieckiem – pomoc detektywa

O niebezpieczeństwach i pojawiających się w związku z nimi problemach Naszych dzieci można by powiedzieć jeszcze wiele. Bardzo często jednak cechą wspólną naszych dzieci w chwili pojawienia się którejś z opisywanych powyżej sytuacji jest niestety milczenie. Nasi wychowankowie powodowani strachem, krytyką a często bezradnością wolą przez długi czas ukrywać swoje problemy. Nie możemy zmarnować tego czasu, gdyż dla zapewnienia im właściwej pomocy najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Jeśli widzisz, że coś gryzie Twoje dziecko, ma ono jakieś nieznane Tobie problemy czy wykazuje podejrzane zachowania. Nie podoba Ci się najbliższe towarzystwo pociechy i masz podejrzenia, że może ono źle na nią wpływać, sięgnij po pomoc prywatnego detektywa. Dzięki podjętej obserwacji osobowej i przeprowadzonym w oparciu o założony plan ustaleniom, uzyskasz wiedzę co tak naprawdę się dzieje. Zweryfikujesz swoje podejrzenia i zaoszczędzisz czas. W przypadku potwierdzenia uzależnienia czy też innego problemu, doświadczona agencja detektywistyczna udzieli zarówno pomocy prawnej jak i skontaktuje Cię z odpowiednimi specjalistami w zakresie uzależnień, a w przypadku takiej konieczności zainicjuje działania odpowiednich organów ścigania. Nie zwlekaj!

Czy ten post był pomocny?

Average rating 0 / 5. 0

Bądź pierwszym, który oceni!

admin

Leave your message

Zobacz również

Poprzedni post

← Matrymonialni oszuści – czyli niebezpieczne randkowanie

Następny post

Legalne zbieranie dowodów i informacji – czyli obalamy mity o detektywach →