Matrymonialni oszuści – czyli niebezpieczne randkowanie

Rozwój sieci Internet oraz powstające jak grzyby po deszczu internetowe serwisy o charakterze matrymonialno-randkowym są gratką i wielkim ułatwieniem dla poszukujących drugiej połowy samotnych osób. Teraz nie musimy już czekać na spotkanie interesującej Nas osoby w pracy, na prywatce u znajomych czy na wakacjach. Ale czy takie nawiązywanie znajomości jest całkowicie bezpieczne?

Oszuści matrymonialni i ich ofiary

Niestety nawiązywanie znajomości przez Internet stało się również rajem dla tak zwanych oszustów matrymonialnych. W najprostszym przekazie, są to osoby które wykorzystując Twoje uczucia doprowadzą Cię finalnie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, czyli zwyczajowo Cię okradną. Oszustami matrymonialnymi bywają zarówno mężczyźni jak i kobiety. Najczęściej ich ofiarą padają osoby po nieudanych związkach, rozwodnicy i rozwódki. Są to osoby które potrzebują bliskości innego człowieka, uczuć, kontaktu, wysłuchania. Niestety bardzo często takie potrzeby usypiają zdrowy rozsądek, a oszust matrymonialny natychmiast to wykorzystuje. Warto dodać, iż oszuści matrymonialni to z reguły ludzie o dobrym wyglądzie, posiadający talent aktorski umożliwiający im przez wiele miesięcy grać kogoś, kim w rzeczywistości nie są. 

Najczęstsze metody i schematy działania oszustów matrymonialnych

Oszuści matrymonialni aby uwiarygodnić się przed swoja ofiarą posiadają zaplanowane szczegółowo metody i schematy działania. Często podają się za amerykańskiego żołnierza, wdowca z dzieckiem, biznesmena czy weterana wojennego. Opowiadając ckliwe i fikcyjne historie swojego życia, najczęściej przedstawiają siebie jako osoby pokrzywdzone przez los lub innych ludzi. Budują u ofiary swój wizerunek jako postaci wyjątkowo uczuciowej, która po ciężkich życiowych niepowodzeniach i stresach próbuje wrócić do rzeczywistości i na nowo budować z kimś nowym wspólny przepełniony szczęściem i pasmem nieustających sukcesów świat. W przypadku odgrywania roli biznesmena oszuści z kolei kreują się na jednostki bogate, uczciwe i pomocne, aczkolwiek strasznie samotne, poszukujące kogoś z kim można podzielić się swoim biznesem i szczęściem. W ten właśnie sposób powoli i systematycznie budują zaufanie do siebie. Nalegają na częste spotkania, snują wspólne plany i zapewniają o swoich uczuciach. Na pewnym etapie jednak pojawiają się z ich strony pytania bezpośrednie albo pośrednie mające na celu ustalenie Twojego stanu majątkowego. Właśnie w tym momencie powinien dać znać o sobie Twój zdrowy rozsądek, ale jak już wspominaliśmy jest on często znieczulony natłokiem pozytywnych uczuć i odczuć. Co więc robi oszust dalej? Po ustaleniu Twojego stanu majątkowego w trakcie inicjowanych rozmów (często sam pierwszy celowo chwali się oszczędnościami i zarobkami, aby zachęcić Cię do konwersacji) proponuje Ci na przykład wspólny biznes, albo też roztacza przed Toba plan naprawdę świetnej inwestycji, dzięki której za pół roku oboje będziecie bardzo bogaci
i szczęśliwi. Wystarczy tylko zainwestować swoje oszczędności, a jeśli ich nie posiadasz to uzyskać kredyt w banku. Oczywiście po przekazaniu pieniędzy oszust znika, a Ty nie dość że z rozchwianą psychiką to jeszcze bez pieniędzy pozostajesz sam. Warto dodać również, iż istnieje grupa wykwalifikowanych w tej dziedzinie do tego stopnia oszustów, którzy potrafią wyłudzić od swojej ofiary pieniądze wyłącznie w wyniku kontaktów poprzez Internet. Między sprawcą a ofiarą nie dochodzi w takich przypadkach do żadnego realnego spotkania a sam proces zmanipulowania ofiary ma miejsce w trakcie rozmów przez internetowe komunikatory. 

Jak ustrzec się przed oszustem – pomoc detektywa

Gdy poznajesz nową osobę w sieci pamiętaj o podstawowej zasadzie, to jest zasadzie ograniczonego zaufania. Zachowaj trochę zdrowego rozsądku i nie daj się osaczyć natłokiem pozorowanej miłości. Patrz na nowy kontakt realnie i analizuj zachowania drugiej strony. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, koniecznie skontaktuj się z Nami. Pamiętaj że sprawdzanie wiarygodności osób, czy obserwacja osób i miejsc to chleb powszedni prywatnego detektywa. Rozwiejemy Twoje wątpliwości co do ewentualnych podejrzeń i odpowiemy na Twoje pytanie, czy ewentualnie Twoja nowa połówka to nie oszust matrymonialny. Nie daj się skrzywdzić zarówno psychicznie jak i finansowo.

Czy ten post był pomocny?

Average rating 3.1 / 5. 7

Bądź pierwszym, który oceni!

admin

Leave your message

Zobacz również

Poprzedni post

← Zdrada w dobie koronawirusa

Następny post

Dzieci a uzależnienia i inne niebezpieczeństwa – ochrona dziecka →